PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Uczelnia bez barier

Z roku na rok rośnie liczba osób niepełnosprawnych podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Z myślą o niepełnosprawnych studentach w budynku głównym PWSZ zamontowano dwie przestronne windy. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością mogą bez żadnych utrudnień dotrzeć do sal wykładowych, dziekanatu i rektoratu.

Osoby poruszające się na wózkach lub przy pomocy kul mogą uczestniczyć, tak jak inni studenci we wszystkich organizowanych na uczelni uroczystościach. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową zakupiono specjalny podnośnik. Urządzenie jest usytuowane między budynkiem głównym a wejściem do auli.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych została dostosowana również uczelniana biblioteka. Przed budynkiem znajduje się podjazd, a wewnątrz obiektu winda oraz przystosowane toalety.

Niepełnosprawnym studentom PWSZ w Lesznie przysługuje prawo do ubiegania się o stypendium specjalne oraz do korzystania z oznakowanych miejsc parkingowych. Osoby, których przedmiotem zainteresowań jest pedagogika specjalna mogą skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej Instytutu Pedagogicznego. Działające przy Instytucie koło Naukowe Młodych Pedagogów organizuje różne szkolenia i kursy, m.in. języka migowego.

 


W związku, z raportem z badania dostępności dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek, budynków należących do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie, przygotowanym przez Fundację Polska Bez Barier, wprowadzono następujące zmiany poprawiające bezpieczeństwo osób w budynkach:

1.       drzwi przeszklone zostały oklejone kontrastującymi pasami ostrzegawczymi;

2.       wyposażono wszystkie budynki PWSZ w wózki ewakuacyjne;

3.       dopracowano procedury ewakuacji z budynków,  zapewniając bezpieczne warunki dla osób niepełnosprawnych.

Pozostałe zalecenia fundacji realizowane są na bieżąco,  w trakcie modernizacji budynków Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie.

Pliki do pobrania