PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
16 maja 2022

Podsumowanie obchodów DNI PATRONA 2022

Podsumowanie obchodów DNI PATRONA 2022

Poprzedni tydzień w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej upłynął pod znakiem Dni Patrona.

W środowe popołudnie powitaliśmy w Lesznie delegację z Czeskich uczelni Partnerskich - Technical University of Liberec oraz SZŠ and VOŠZ Ždár nad Sázavou. Piękna pogoda pozwoliła na spacer po mieście i przy okazji na odwiedzenie miejsc pamięci związanych z Janem Amosem Komeńskim.

 

Obchody 12 maja rozpoczęły się przy pomniku patrona przed budynkiem uczelni. Po uroczystym rozpoczęciu i przemówieniu JM Rektora dr. Janusza Poły, prof. PWSZ, zostały uroczyście odczytane fragmenty „Wielkiej Dydaktyki” przez Studentki z Instytutu Pedagogicznego. Następnie pod pomnikiem Jana Amosa Komeńskiego zostały złożone wiązanki kwiatowe.

 

Po uroczystościach przy pomniku zgromadzeni goście zostali zaproszeni na specjalnie przygotowany panel edukacyjny, w skład którego wchodziły trzy wystąpienia: dr hab. Martin Fárek (Technical University of Liberec - Czechy) „What can we learn from Commenius today?”, dr Eugeniusz Śliwiński “Jan Amos Komeński w Polsce 1628 - 1656”, dr Tomasz Hauza “Wybrane aspekty twórczości Jana Amosa Komeńskiego na tle współczesnej pedagogiki”.

Czwartkowe uroczystości zwieńczył wieczorny koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego pod kierownictwem artystycznym Mieczysława Leśniczaka o tytule „Muzyka czasów Komeńskiego”

 

Dni Patrona w piątek przybrały bardziej rozrywkowy format. Odbył się quiz edukacyjny – Międzyinstytutowe Rozgrywki „JAK?”. Quiz dotyczył życia i twórczości Jana Amosa Komeńskiego. Instytuty walczyły o jakże cenną dla studentów nagrodę – dzień rektorski. Na Auli Comeniana zebrała się niemała publiczność i z zaciekawieniem przyglądała się zmaganiom uczestników. Zwyciężyli przedstawiciele Instytutu Pedagogicznego i to do nich powędrowała nagroda. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w zabawie i mamy nadzieję, że w pamięci zostaną pozytywne wspomnienia.

Pozytywne wspomnienia zostaną na pewno również w pamięci laureatów konkursu „Wykładowca na medal”, którzy zostali ogłoszeni zaraz po zakończeniu quizu. Zwycięzcom zostały wręczone bukiety kwiatów oraz statuetki symbolizujące sympatię płynącą ze strony Studentów.

Po wręczeniu statuetek i krótkich przemówieniach laureatów, wszyscy zgromadzeni w Auli przenieśli się na piknik. Grochówka, pieczywo i kiełbasa z grilla to nie wszystko. Czas spędzony na świeżym powietrzu umiliła muzyka i śpiew ukraińskiego zespołu „Dwa Kolory”.

 

Tak zakończyły się tegoroczne DNI PATRONA w PWSZ w Lesznie. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie. Dziękujemy również za odwiedziny delegacji z Czeskich uczelni Partnerskich - Technical University of Liberec oraz SZŠ and VOŠZ Ždár nad Sázavou.. Było nam ogromnie miło Was gościć.