PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
19 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego to coroczne święto, ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Wówczas śmierć podczas demonstracji poniosło 5 studentów Uniwersytetu w Dhace. Domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z tej okazji w ramach #INTEGRACJIAKADEMICKICH prof. dr hab. Aleksander Mikołajczak przygotował wykład pt. „Język jest moją Ojczyzną”. Zapraszamy do odsłuchania!

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania: nazwy miejscowości po kaszubsku

 

W Polsce wyróżnia się 9 języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz. 

Dlaczego powinniśmy chronic język? Wraz ze śmiercią języka ginie nie tylko jedyna w swoim rodzaju uporządkowana struktura leksykalna i gramatycznaale także pewien sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury. 

W Polsce obecnie język kaszubski przeżywa renesans. Od 2009 roku jest silnie rewitalizowany w związku z wprowadzeniem w życie wymogów  Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych. Pojawiły się dwujęzyczne nazwy miasteczek, witryn, powstało kaszubskie radio, wydaje się książki i czasopisma, a nawet odprawia liturgię w kościołach po kaszubsku.

 

Żródło: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-jezyka-ojczystego/