Kierunek: budownictwo
Instytut Politechniczny
PWSZ w Lesznie
ul. Mickiewicza 5
64-100 Leszno
Sekretariat: pokój 419
Telefon: 65 525 01 09
E-mail: sekretariat-ip@pwsz.edu.pl
Opis kierunku
Forma kształcenia: studia pierwszego stopnia (inżynierskie)
Tryb studiów: stacjonarny, stacjonarny dla pracujących,
Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)
Budownictwo do kierunku studiów umożliwiających zdobywanie wiedzy specjalistycznej z organizacji i zarządzania procesem budowlanym, wznoszenia budowli inżynierskich. Młodzi ludzie są świadomi, że potrzebni są inżynierowie do projektowania, budowy i utrzymania infrastruktury i nowych obiektów budowlanych, które są tworzone zawsze. Cel kształcenia na pierwszym poziomie studiów korzystać technik komputerowych. Kwalifikacje absolutorium za korzystanie z pełnych funkcji technicznych i menedżerskich w działalności budowlanej i inwestycyjnej. Reformację zapewnia doświadczona kadra o wysokim poziomie merytorycznym realizująca program studiów, w którym zawarto szeroką spektrum spektrum treści kształcenia, a także dużą część zajęć praktycznych (projekty, ćwiczenia, laboratoria). Proces dydaktyczny opanować przez absolwenta na wysokim poziomie wszystkich kompetencji zawodowych. W zakresie absolwentów nabytych umiejętności technicznych związanych z wykonywaniem zawodu inżynierii budownictwa tj. zrozumienie sposobu, w jaki są dostępne inwestycje budowlane. Kształtowane są również podstawowe umiejętności koncepcyjne absolwenta, umiejętności zdolności do analizowania i interpretacji. Rozwijane są umiejętności społeczne i interpersonalne.
Kierunek studiów Budownictwo spełnia krajowe i międzynarodowe kryteria akredytowania, a europejski system transferu punktów (ECTS) umożliwia kontynuację nauki na uczelniach poza granicami kraju. Łącznie liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 2505 . Studia kończą się napisaniem i obroną pracy dyplomowej. Absolwenci otrzymują dyplom ukończenia studiów wyższych zawodowych na kierunku budownictwo z tytułem inżyniera budownictwa.
Ścieżki dyplomowania:
- Budownictwo ekologiczne
- Organizacja i zarządzanie procesem budowlanym
Sylwetka absolwenta
Budownictwo Ekologiczne
Absolwenci ścieżki dyplomowania Budownictwo Ekologiczne zdobędą wiedzę z obszaru organizacji realizacji budowy, technologii robót budowlanych oraz projektowania, wykonawstwa i remontów obiektów budowlanych oraz konstrukcji inżynierskich. W programie znajdują się również zagadnienia związane z budownictwem pasywnym oraz odnawialnymi źródłami energii stosowanymi w budownictwie. Szeroko omawiane są zasady projektowania instalacji grzewczych i wentylacyjnych oraz termowizyjna ocena strat cieplnych.
Perspektywy zawodowe – absolwenci mogą podjąć pracę projektanta w przedsiębiorstwach związanych z branżą budowlaną i projektową, nadzorze budowlanym, przemyśle materiałów budowlanych, wytwórniach betonu i elementów konstrukcji budowlanych, placówkach usług handlowych materiałami budowlanymi i sprzętem budowlanym, jednostkach administracji i samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwach wykonawczych wszystkich typów obiektów budowlanych.
Organizacja i Zarządzanie Procesem Budowlanym
Absolwent ścieżki dyplomowania Organizacja i Zarządzanie Procesem Budowlanym przygotowany jest do budowy i eksploatacji obiektów budownictwa ogólnego i przemysłowego. Posiada umiejętności organizowania procesu inwestycyjnego, prowadzenia budowy i oceny stanu technicznego budynków. Absolwenci posiadają podstawowe umiejętności projektowania i realizacji /nadzoru budowlanego/ obiektów budownictwa ogólnego. Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu technologii i organizacji budownictwa, kierowania zespołami i firmą budowlaną, wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego, wytwarzania, doboru i stosowania materiałów budowlanych, projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych przy stosowaniu technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.
Perspektywy zawodowe – absolwenci mogą stanowić kadrę biur projektowych, pracować w nadzorze budowy, służbach inwestycyjnych, nadzorze budowlanym, przemyśle materiałów budowlanych, wytwórniach betonu i elementów konstrukcji budowlanych, placówkach usług handlowych materiałami budowlanymi i sprzętem budowlanym, jednostkach administracji i samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwach wykonawczych wszystkich typów obiektów budowlanych.
Przebieg i organizacja praktyk
Praktyka na kierunku Budownictwo jest realizowana w dwóch systemach:
- dualnie 1820 godzin,
- stacjonarnie 960 godzin.
W systemie dualnym student jest już pracownikiem zatrudnionym w wymiarze 0,5 etatu co pozwala zrealizować 364 godzin praktyki semestralnie. Praktyka rozpoczyna się na trzecim semestrze i trwa do końca studiów – 2,5 roku.
W systemie stacjonarnym praktyka jest realizowana na semestrze trzecim – 150 godzin, na semestrze czwartym – 150 godzin, na semestrze piątym – 150 godzin, na semestrze szóstym 275 godzin i na semestrze siódmym – 275 godzin. Jest to czas, w którym student weryfikuje swoją wiedzę, nabywa praktyczne umiejętności oraz stara się udowodnić swoją przydatność do pracy w wybranym przez siebie zakładzie pracy – czego zwieńczeniem często jest zawarcie umowy o pracę. Obie praktyki są skorelowane z planem studiów i uzupełniają wiedzę teoretyczną aspektami praktyki, która jest integralną częścią procesu budowlanego w zakładzie pracy. Merytoryczny nadzór nad realizacją praktyk jest wykonywany przez Opiekuna Zakładowego, wobec którego student rozlicza się z przydzielonych mu zadań. Zaliczenia praktyk dokonuje Opiekun Praktyk Studenckich na podstawie sprawozdania z praktyki poświadczonego przez Opiekuna Zakładowego.
Dlaczego warto wybrać kierunek Budownictwo?
Inżynier budownictwa cieszy się dużym uznaniem społecznym. Jego prestiż wciąż rośnie a uzyskane apanaże pozwolą na godne życie.
Podczas studiów istnieje możliwość zdobycia dużego doświadczenia praktycznego - studia stacjonarne w systemie dualnym. Po ukończeniu studiów w systemie dualnym student jest już w pełni wykwalifikowanym pracownikiem przedsiębiorstwa. Nasi studenci korzystają z profesjonalnych laboratoriów, sal dydaktycznych wyposażonych w profesjonalny sprzęt i oprogramowanie oraz doświadczonej kadry dydaktycznej.
Studia dualne (wykaz zakładów pracy współpracujących z Instytutem)
1. FINDO HOME SP. Z O.O. SP.K.
2. KOSMALA ELECTRIC ŁUKASZ KOSMALA
3. LION ENERGY GROUP SP. Z O. O.
4. MEDIA HELP ŁUKASZ BERUS
5. PPUH DREW - MARK MAREK KAŹMIERCZAK
6. STARBEM JAKUB STARCZEWSKI, TOMASZ BEM S.C.
7. TOMBUD TOMASZ KURPISZ
8. ZAKŁAD OGÓLNOBUDOWLANY MICHALAK SP. Z O.O.
9. USŁUGI BUDOWLANE PIOTR GIERA
10. USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE WOJCIECH MASZTALERZ
11. REAL WŁODZIMIERZ POSPIECH
12. PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE NOWAK MIŁOSZ NOWAK
13. PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE PK-BUD KRZYSZTOF PUSLECKI
14. PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWNICTWA OGÓLNEGO DUDKOWIAK SPÓŁKA JAWNA
15. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO USŁUGOWO HANDLOWE SPÓŁKA JAWNA TADEUSZ I ARTUR MICHALSKI
16. PRZEDSIĘBIORSTWO PROJEKTOWO BUDOWLANE "FILAR" ZBIGNIEW GÓRNIAK
17. P.B-U "PRAWUCKI" RADOSŁAW PRAWUCKI
18. PB KONTRAKT SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA
19. PBO DEWELOPER
20. KOMPLEKSOWA OBSŁUGA BUDOWNICTWA
21. AGENCJA BUDOWLANA KALDO PAWEŁ JEDRAŚ