PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie

DZIEŃ STUDENTA

 Drodzy  Studenci, Drodzy „Żacy Komeńskiego”!

 W imieniu władz rektorskich, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi naszej Uczelni w Międzynarodowym Dniu Studenta życzymy Wam wiele sukcesów i pomyślności oraz  realizacji marzeń i pasji. Życzymy Wam,  abyście jak najlepiej wykorzystali czas studiowania dla własnego rozwoju oraz odkrywania i doświadczania otaczającego świata. Życzymy Wam, byście poszukiwali, byli aktywni i niepokorni i nie zgadzali na proste, nie wymagające wysiłku rozwiązania, tylko bowiem w ten sposób przygotujecie  się dobrze do wejścia po studiach w pełni dorosłe, zawodowe i społeczne życie.

Studiując w tych trudnych czasach pandemii zachowujcie ostrożność, bądźcie solidarni, dbajcie o siebie i innych.

dr Dorota Sipińska, prof. PWSZ

Prorektor ds. studentów i dydaktyki

 

Historia:

Międzynarodowy Dzień Studenta ustanowiony został 70 lat temu, to święto upamiętniające krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku.

28 października 1939 roku studenci Wydziału Medycyny praskiego Uniwersytetu Karola demonstrowali, by uczcić święto państwowe w Czechosłowacji. W czasie trwania demonstracji jeden z uczestniczących w niej studentów, Jan Opletal, został postrzelony i zmarł dwa tygodnie później. 15 listopada jego ciało miało zostać przetransportowane z Pragi do jego rodzinnego domu na Morawach.

W jego procesji pogrzebowej uczestniczyły tysiące studentów, którzy przekształcili kondukt w antynazistowską demonstrację. Akcja została krwawo stłumiona, ponad 1200 studentów zostało aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych. 17 listopada dziewięcioro studentów i profesorów zostało straconych bez procesu sądowego.

W związku z tymi wydarzeniami w 1941 roku podczas kongresu International Students Council ustanowiono dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta

 

 

 

Zapraszamy wszystkich studentów PWSZ w Lesznie do zabawy we wspólne tworzenie piosenki. W poście na facebooku umieściliśmy pierwszy wers. Waszym zadaniem jest dodawanie w komentarzach kolejnych wersów piosenki. Może się rymować, ale nie musi. Wszystko utrzymane w pozytywnym tonie. Wers powinien dotyczyć szeroko pojętego życia studenckiego, uczelni, edukacji. Mamy nadzieję, że będzie to dla nas wszystkich fajna zabawa oraz, że  wyjdzie wspaniały tekst godny Oficjalnej Piosenki Studentów PWSZ w Lesznie w Roku Akademickim 2020/2021.

#To się przyda

Stworzyliśmy dla Was kalendarz akademicki PWSZ w Lesznie na rok 2020/2021. Znajdziecie tam niezbędne miejsce na swoje zapiski. Termin egzaminu Wam już nie ucieknie. Dodatkowo dodaliśmy do niego listę świąt nietypowych związanych z życiem studenckim. Proponujemy Wam drukować około 2/3 miesiące na raz i powiesić w widocznym miejscu. Już zawsze pamiętać o każdej ważnej dacie. 

Nic, tylko pobierać. ;)

Chcesz się sprawdzić?

Na naszym Instagramie @PWSZLeszno opubikowaliśmy Instastory z quizem w którym moższe spawdzić swoją wiedzę na temat PWSZ w Lesznie. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w wyzwaniu a następnie do pochwalenia się swoim wynikiem na swoim Instastory i nominowaniu do wyzwania koleżanki/lkolegi ze studiów. #wyzwaniepwszleszno

Ps. Nie zapomnijcie nas tam zaobserwować ;) 

( Quiz dostępny w dniu 17.11.2020 r.)

 

"Spacer po uczelni" to film skierowany zwłaszcza dla studentów pierwszego roku. Z racji, iż nie możemy się w tym roku spotkać na uczelni, pokażemy Wam w skrócie wnętrze budynku i nie tylko.  Biblioteka to jedno z tych miejsc, w których każdy student powinien choć raz się znaleźć. (mamy nadzieję, że częściej ;) ) Z uwagi na obecną sytuację na świecie przedstawiamy Wam alternatywne możliwości korzytania z jej zasobów.  Przydałyby się dodatkowe pieniądze? Tutaj sprawdzisz rodzaje stypendiów jakie możesz uzyskać będąc studentem PWSZ w Lesznie.  Często na początku ciężko się połapać gdzie oraz z kim rozmawiać na dany temat a także gdzie załatwić daną sprawę. Ten filmik ułatwi Wam odnalezienie swojego sekretariatu w którym załatwicie większość potrzebnych rzeczy.