PWSZ na Facebooku PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
12 listopada 2020

350 ROCZNICA ŚMIERCI JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO

test 2

Z okazji 350 rocznicy śmierci Jana Amosa Komeńskiego - patrona naszej uczelni, przygotowaliśmy zbiór informacji i źródeł na temat jego życia oraz twórczości. Władze uczelni uroczyście złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem patrona. Dodatkowo została wykonana iluminacja świetlna.

 

 


 

350 ROCZNICA ŚMIERCI

JANA AMOSA KOMEŃSKIEGO

 


 

 

 Z okazji 350 rocznicy śmierci Jana Amosa Komeńskiego - patrona naszej uczelni, przygotowaliśmy zbiór informacji i źródeł na temat jego życia oraz twórczości. Władze uczelni uroczyście złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem patrona. Dodatkowo została wykonana iluminacja świetlna na budynku uczelni.

 

Cały świat czyta Comeniusa - Eksperymentalna lektura online na kanale YouTube Comenius

14. 11. 2020 - 15. 11. 2020 - 12.00 AM

Z okazji 350 rocznicy śmierci Jana Amosa Komeńskiego zapraszamy na wydarzenie online pt. „Uniwersalne czytanie Komeńskiego”, które rozpoczyna się
w sobotni wieczór tj. w dniu 14 listopada br.

Inicjatywę całodobowego czytania dzieł J. A. Komeńskiego, wsparli naukowcy
i pasjonaci z całego świata. Fragmenty traktatów filozoficznych i edukacyjnych Komeńskiego, a także korespondencja osobista, zostaną odczytane w 17 językach, podkreślając w ten sposób światową sławę tego myśliciela.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. J. A. Komeńskiego w Lesznie bierze udział w tym projekcie, a fragment dzieła naszego Patrona pt. „Szkoła macierzyńska” (Komenský /Komeński/ Jan Amos, Szkoła macierzyńska czyli program rozumnego wychowania dzieci w pierwszych sześciu latach, przekł. K. Banszel, PWSZ, Leszno 2017) odczyta Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą - prof. dr hab. Maciej Pietrzak.

Całodniowy maraton rozpocznie się 14 listopada o północy czasu środkowoeuropejskiego w Pradze. (prosty i przyjazny dla użytkownika konwerter czasu można znaleźć tutaj: http://www.worldtimebuddy.com/)

Co piętnaście minut sztafetę przejmuje kolejny czytelnik. Czytelnicy biorący udział pochodzą z Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Węgier, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kolumbii, Rosji, Izraela i wielu innych krajów. Większość z nich to przedstawiciele uniwersytetów, instytucji akademickich, muzeów, ale w grupie są też m.in. studenci i nauczyciele z pięciu kontynentów. Tylko w Czechach są czytelnicy z Brna, Ołomuńca, Ostrawy, Pardubic, Uherskiego Brodu   i Przerowa. Siedemnaście języków, |
w tym kaszubski. „Na wstępie wybraliśmy fragment Panegersii, czyli Przebudzenia uniwersalnego, w którym Comenius zwraca się do obywateli całego świata” - wyjaśnia Pan Vladimír Urbánek, naukowiec z Instytutu Filozofii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, który organizuje ten maraton wraz z kolegami z Zakładu Studiów Komeńskiego i Historii Intelektualnej epoki nowożytnej.

Oprócz czeskiego i łaciny, dwóch języków, w których Komeński mówił i pisał, jego teksty będą czytane także w językach niemieckim, angielskim, rosyjskim, japońskim, ale nawet esperanto, kaszubskim i innych. Teksty zostały wybrane ze znanych traktatów filozoficznych i edukacyjnych, takich jak Labirynt Świata i Raj Serca, Didactica Magna, Szkoła Dzieciństwa, z jego podręcznika Orbis Sensualium Pictus lub jego pansoficznych prac związanych z ideą powszechnej reformy, takich jak jako Via Lucis i Ogólne konsultacje w sprawie poprawy spraw ludzkich.

Ta wirtualna podróż myśli Comeniusa po świecie zakończy się ponownie o północy czasu środkowoeuropejskiego 15 listopada br. w Pradze. Wydarzenie będzie transmitowane przez cały czas. Słuchacze mogą słuchać jej na żywo na kanale Comenius w serwisie YouTube Comenius

https://www.youtube.com/watch?v=FIiV6-hErKg

Na tym kanale możecie obejrzeć również wiele ciekawych filmów na temat Jana Amosa Komeńskiego. Polecamy!

Jan Amos Comenius (1592–1670) zdobył światową sławę pionierskimi pracami na temat metod dydaktycznych i wychowania, które przyniosły mu przydomek „Nauczyciel narodów”. Wciąż cenione są również jego prace z zakresu filozofii i teologii.

 

 

Życie Jana Amosa Komeńskiego.

Nie bez powodu to właśnie Jan Amos Komeński jest patronem naszej uczelni. Przez 13 lat mieszkał w Lesznie i były to najprawopodobniej najbardziej owocne lata twórczości i kariery naszego Patrona. Zachęcamy do przeczytania biogramu Jana Amosa Komeńskiego opublikowanego w  Rocznikach Naukowych PWSZ im. J. A. Komeńskiego w Lesznie w 2003 roku, napisanego porzez prof. Jolantę Dworzaczkową.

< POBIERZ >

 

 

 

Twórczość Jana Amosa Komeńskiego.

Przed budynkiem uczelni stoi tablica, na ktorej widnieje jeden z najbardziej popularnych cytatów naszego patrona

"Całe życie jest szkołą".

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z twórczością Jana Amosa Komeńskiego.

Możecie odwiedzić strony internetowe, zawierające treści jego dzieł lub odwiedzić naszą bibliotekę akademicką.

https://biblioteka.pwsz.edu.pl/

http://www.literatura.hg.pl/komenski.htm

 

 

 Zestawienie bibliograficzne dzieł Jana Amosa Komeńskiego.

< POBIERZ >

 

 Wystawa pt. "Labirynty" w Muzeum Jana Amosa Komeńskiego w Uherskim Brodzie

YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=lJmB24AaAcU&feature=emb_logo 


Wystawa jest chronologiczną mapą życia oraz działalności Jana Amosa Komeńskiego po opuszczeniu ojczyzny w 1628 roku. Jest tak zaaranżowana, aby widz mógł kolejno zapoznać się z poszczególnymi rozdziałami życia Comeniusa: Lešno 1628 - 1641, Londyn 1641 - 1642, Amsterdam 1642 , Sztokholm 1642, Elbląg 1642 - 1648, Leszno 1648 - 1650, Sárospatak 1650 - 1654, Leszno 1654 - 1656, Amsterdam 1656 - 15. 11. 1670 (miejsce śmierci i pochówku).

 

Czeska animacja dotycząca życia Jana Amosa Komeńskiego

YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=dUW9Chv-ASc&feature=emb_logo

Jan Amos Komeński przeżył w swoim życiu co najmniej 3 epidemie. Biorąc pod uwagę, że zaraza zabrała jego rodziców, siostry, żonę i dzieci, godne podziwu jest to, ile miał w sobie odwagi, wiary, męstwa i miłości. Opiekował się chorymi i umierającymi, nie bojąc się zainfekowania. Jak sam wielokrotnie podkreślał, to Bóg dał mu siłę i wytrwałość w trudnych chwilach. Jego życiorys oraz dzieła mogą być w dzisiejszych, trudnych czasach wsparciem i nauką.

 

 

Z okazji 350 rocznicy śmierci Jana Amosa Komeńskiego władze uczelni uroczyście złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem naszego patrona, znajdującym się przed budynkiem uczelni.

Oto fotorelacja: