AA+ AA+ Wysoki
kontrast
Menu

Teatr „LeŻak” - 10 lat minęło” Spotkanie aktorów grupy teatralnej po latach.

lezakpwszSpotykamy się dziś w wyjątkowych okolicznościach. Spotykamy się, ponieważ nasz teatr istnieje już dekadę. Nasza grupa teatralna „LeŻak” działa przy Instytucie Pedagogicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie od roku akademickiego 2006/2007. Zespół założyli mgr Elżbieta Drygas i mgr Jerzy Hamerski, ówcześni pracownicy Instytutu Nauk Edukacyjnych PWSZ. Zamiarem reżyserów było prowadzenie zajęć, które wyposażałyby absolwentów w podstawową wiedzy i umiejętności niezbędne do prowadzenia teatralnych grup dziecięcych i młodzieżowych. Szybko jednak okazało się, że te umiejętności można zdobyć w bardziej interesujący sposób, tworząc własne spektakle. I tak fakultet teatralny przekształcił się w Teatr „LeŻak”, czyli „Leszczyński Żak”. Od roku 2011 opiekunem grupy teatralnej jest jego wychowanka, mgr Małgorzata Siama. Obecnie w „LeŻaku” działają studenci oraz absolwenci naszej uczelni. Od czasu powstania grupy do dnia dzisiejszego przez deski naszego teatru przewinęło się ponad sześćdziesięcioro studentów.


(...) Zaczęło się jako fakultet teatralny w 2006 roku
Gdzie miała być teoria teatru uroków
Wiedzę swą przekazywali od deski do deski
mgr Ela Drygas
i starszy mgr Jerzy Hamerski
Szybko się jednak okazało, że lepsza praktyka niż teoria
I tu się rozkręca nasza historia
Gdyż na spotkaniu niczym sobór trydencki
Powstaje LeŻak - teatr studencki
Zaczęło się dziać ostro i dzieje do teraz
Graliśmy dla dorosłych, dla dzieci i za granicą nieraz (...)

autor: Karol Trzcieliński
Instytut Wychowania Fizycznego
aktor
 


Z historii Teatru „LeŻak”…

Grupa teatralna „LeŻak” zadebiutowała 6 czerwca 2007 r. przedstawieniem pt. „Kabarecik Starszych Dzieci”, opartym na tekstach Jeremiego Przybory i muzyce Jerzego Wasowskiego, czyli „Kabarecie Starszych Panów”. Drugim przedsięwzięciem młodych aktorów  było przygotowanie spektaklu słowno-muzycznego pt. „Alicja w Krainie Czarów”, na motywach utworu Lewisa Carrolla. Spektakl adresowany był przede wszystkim do dziecięcej widowni. Kolejne spektakle grupy to „Zielona Gęś”, tym samym powrót do dorosłej widowni i absurdalnego humoru Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Niezwykłym przedsięwzięciem okazała się kolejna sztuka grupy pt. „Komeńskiego Świat      w obrazach”, przygotowana z okazji 10-lecia istnienia uczelni. Opowieść teatralna zawarta w szesnastu obrazach,  która była poświęcona życiu i twórczości Jana Amosa Komeńskiego, patrona uczelni. Sztuka ta została wielokrotnie wznawiana w Lesznie i za granicą (Czechy, Ukraina). Dalsze spektakle to bajka dla dzieci i dorosłych „Król malowany” Urszuli Kozioł oparta na motywach „Nowych szat cesarza” Hansa Christiana Andersena. Dalej „Witkacowo”, sztuka inspirowana twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza, przepełniona niezliczoną ilością zaskakujących scen i przewrotną akcją. Powrót do klasyki twórczości teatralnej zagwarantowała, pełna humoru komedia „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry, która rozbawiła publiczność. Kolejną sztuką była pełna groteski i absurdu „Iwona, księżniczka Burgunda” na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza. Następnie mogliśmy zobaczyć aktorów w sztuce dla młodszej widowni pt. „Przygody Smoka Bonawentury” Macieja Wojtyczko.
W 2014 grupa teatralna zainicjowała grudniowe spektakle świąteczne. Pierwszym z nich był występ pt. „Ciepłe i puchate” na motywach legendy nieznanego autora o tym samym tytule. Dalej pojawiły się „Zimowa opowieść” Agnieszki Maj i „W warsztacie Pani M.”, inspirowany polskimi tradycjami świątecznymi. Spektakle świąteczne wspaniale wpisały się w kalendarz roku akademickiego oraz całej społeczności leszczyńskiej. Niemałym wyzwaniem okazało się przedstawienie pt. „Nienauczeni”, którego inspirację stanowili sami studenci, życie studenckie i ich dalsze losy po zakończeniu studiów. Spektakl został wystawiony m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego Filia we Wrocławiu. Ostatnie już spektakle zrealizowane przez członków naszej grupy to widowiska dla najmłodszych o doskonale znanych tytułach „Roszpunka” i „Królewna Śnieżka” na motywach baśni Braci Grimm. Na ostatni z nich serdecznie zapraszamy.     


Działalność grupy to nie tylko spektakle, to także imprezy o charakterze artystycznym i teatralnym, które odbywają się w ciągu całego roku akademickiego, należą do nich m.in. „Próby otwarte”, „Tematyczne etiudy”, „Konkursy artystyczne”, „Warsztaty teatralne”, „Mini-spektakle” realizowane podczas imprez uczelnianych i miejskich. 2 czerwca br. z okazji wkroczenia grupy w kolejne dziesięciolecie obecni aktorzy zespołu organizują uroczystość pt. „10 lat minęło”. Zaproszeni zostali założyciele grupy oraz wszyscy dotychczasowi członkowie.       

Grupa teatralna „LeŻak” przekroczyła już 10-tkę. Czekamy na kolejny jubileusz!

Pełna galeria zdjęć "LeŻaka" na naszym profilu na Facebooku.

Formularz

captcha
Przeładuj

Dane kontaktowe

Do góry