PWSZKoła NaukoweMiędzyinstytutowe Koło Naukowe "Środowisko i Rozwój"

Międzyinstytutowe Koło Naukowe "Środowisko i Rozwój"

Międzyinstytutowe Koło Naukowe "Środowisko i Rozwój" powstało z inicjatywy studentów zainteresowanych problematyką zdrowia i ekologii. Pierwszym opiekunem Koła i jego założycielem była mgr Maria Beczkiewicz. Obecnie opiekę nad Kołem sprawuje mgr Monika Kościelniak.

Międzyinstytutowy status Koła "Środowisko i Rozwój" zakłada, że może ono zrzeszać studentów różnych kierunków i specjalności.
W ramach Koła "Środowisko i Rozwój" podejmowane są zarówno inicjatywy adresowane do jego członków (np. warsztaty, spotkania dyskusyjne), jak i przedsięwzięcia otwarte, w których udział nie wymaga członkostwa w strukturach Koła.
W kalendarz działań Koła "Środowisko i Rozwój" z drugiego z wymienionych obszarów na stałe wpisane jest kilka wydarzeń. Niemal od początku swojego funkcjonowania Koło "Środowisko i Rozwój" organizuje w terminie bliskim przypadającemu na dzień 7 kwietnia Światowemu Dniu Zdrowia jego uczelniane obchody. W ich ramach członkowie Koła zachęcają całą społeczność akademicką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno odpowiednie odżywianie, jak i aktywność fizyczną. W związku z powyższym, w program wydarzenia na stałe wpisane są degustacje surówek i koktajli przyrządzanych przez studentów, przygotowywane we współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami (np. z leszczyńskimi szkołami czy Młodzieżowym Centrum Profilaktyki "Alternatywa") pokazy sportowe, taneczne i muzyczne. Tradycyjnie w Dniu Zdrowia prowadzona jest także w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie zbiórka krwi, w której udział mogą brać także wszyscy mieszkańcy Leszna.
Koło Naukowe "Środowisko i Rozwój" prowadzi również działalność badawczą i publikacyjną. Pod merytoryczną opieką mgr Marii Beczkiewicz i mgr Moniki Kościelniak zrealizowane zostały m.in. badania na temat aktywności społecznej studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie, na podstawie których studentki należące do Koła wygłosiły referat na ogólnopolskiej konferencji oraz opublikowały artykuł w recenzowanym tomie. Współorganizowaliśmy także wraz z leszczyńskim starostwem powiatowym konferencję pt. "Pedagogika specjalna wobec wyzwań współczesności".
Od wielu lat Koło "Środowisko i Rozwój" jest także organizatorem i koordynatorem kursów języka migowego, prowadzonych przez wykwalifikowanego wykładowcę języka migowego z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami niesłyszącymi.
Członkowie Koła "Środowisko i Rozwój" zabierają także głos w sprawach społecznych wykraczających poza środowisko lokalne. Wyrazem tego było przeprowadzenie zbiórki artykułów szkolnych i przedmiotów codziennego użytku dla podopiecznych fundacji SCEF International, pracującej z dziećmi ulicy w James Town w Ghanie, z którą Koło współpracuje.
Członkowie Koła "Środowisko i Rozwój" goszczą także w m.in. leszczyńskich szkołach, gdzie prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą, na których podejmują istotne społecznie tematy, np. dotyczące praw człowieka.
Choć obszar naszej działalności jest dość szeroki, stale poszukujemy nowych pomysłów, inicjatyw, fascynujących tematów i ludzi...
Szeregi Koła są otwarte dla wszystkich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie, pragnących zainwestować swój czas w działania na rzecz środowiska i w samorozwój. Jeśli jesteś jednym z nich - serdecznie zapraszamy!

Przeładuj